Top 10 najbardziej znanych celebrytów z chorobą Alzheimera

Choroba Alzheimera to zaburzenie neurodegeneracyjne, które charakteryzuje się utratą pamięci, zaburzeniami poznawczymi i zmianami zachowania. Najczęstszym typem demencji jest choroba Alzheimera.

Istnieje wiele czynników, które przyczyniają się do rozwoju choroby Alzheimera. Nie są jednak znane przyczyny i jest ona uważana za chorobę genetyczną. Objawy pojawiają się po osiągnięciu przez pacjenta wieku 65 lat i postępują wraz z wiekiem.

Alzheimer jest szóstą wiodącą przyczyną śmierci w Stanach Zjednoczonych i siódmą najczęstszą przyczyną śmierci na świecie. Alzheimer jest jedną z najbardziej wyniszczających chorób, która dotyka ludzi w każdym wieku i może być nawet śmiertelna.

Oto 10 najbardziej znanych celebrytów z chorobą Alzheimera.

1. George Harrison

George Harrison, główny wokalista Beatlesów odszedł w 2001 roku z powodu powikłań raka płuc. W chwili śmierci miał 61 lat.

W późniejszych latach Harrison rozwinął poważne problemy poznawcze i pamięciowe. W listopadzie 2013 roku BBC poinformowało, że piosenkarz cierpiał na tę chorobę. Alzheimera zdiagnozowano u niego w wieku 58 lat, a w latach 2010-2012 cierpiał na Alzheimera. Ma również chorobę Parkinsona, formę zaburzenia ruchu, która upośledza koordynację mięśni.

2. Joan Rivers

Komik, aktorka i gospodarz talk show Joan Rivers odeszła w 2014 roku. Miała 81 lat. U Joan zdiagnozowano chorobę Alzheimera w 2011 roku. Jej córka Melissa powiedziała, że była zbyt zakłopotana, aby powiedzieć ludziom o diagnozie matki.

3. Bill Gates

Bill Gates, współzałożyciel i prezes Microsoft Corporation, urodził się w 1955 roku. Jest jedną z najbogatszych i najbardziej wpływowych osób na świecie.

Gates cierpiał na Alzheimera o wczesnym początku. W 2014 roku ujawniono, że miliarder walczy z Alzheimerem od prawie dwóch dekad.

4. Charles Darwin

Charles Darwin jest jednym z największych naukowców w historii nauki. Jest najbardziej znany ze swojej teorii ewolucji i teorii doboru naturalnego.

W 1872 roku zdiagnozowano u niego chorobę Alzheimera. Nie pozwolił jednak, aby to go dopadło i do samego końca kontynuował pracę i pisanie.

5. Albert Einstein

Albert Einstein był urodzonym w Niemczech fizykiem teoretycznym i matematykiem, który jest uważany za jedną z najważniejszych postaci w historii fizyki.

W 1946 roku zdiagnozowano u niego chorobę Alzheimera. Zmarł w wieku 76 lat.

6. Stephen Hawking

Stephen Hawking to brytyjski fizyk teoretyczny i kosmolog, który jest najbardziej znany ze swojej pracy nad ogólną względnością.

W 1942 roku zdiagnozowano u niego ALS, postępującą chorobę neurologiczną, która ostatecznie doprowadziła do jego śmierci.

7. Albert Einstein

Albert Einstein jest jednym z najbardziej wpływowych fizyków w historii wszechświata. Jest uważany za ojca względności.

W 1955 roku zdiagnozowano u niego chorobę Alzheimera