Jak uzyskać witaminę D3 w organizmie?

Witamina D jest ważnym składnikiem odżywczym, który jest wymagany przez ludzki organizm. Jest to rodzaj witaminy, która jest dostępna naturalnie w żywności, ale może być również przyjmowana jako suplement.

Średnie dzienne zapotrzebowanie na witaminę D3 wynosi 15 mikrogramów dziennie i jest zalecane dla każdego. Zalecane dzienne spożycie witaminy D3 wynosi 15 mikrogramów dla dorosłych i 8 mikrogramów dla dzieci.

Ale, co się dzieje, gdy organizm nie otrzymuje wystarczającej jej ilości? Oto niektóre z powodów, dla których otrzymujesz niski poziom witaminy D3 w organizmie.

1) Brak światła słonecznego

Jeśli mieszkasz na półkuli północnej, jesteś w grupie wysokiego ryzyka uzyskania niedoboru witaminy D3. Głównym powodem jest to, że nie otrzymujesz wystarczającej ilości słońca. Słońce dostarcza nam wystarczającą ilość witaminy D3 do naszego organizmu i jest jej dobrym źródłem.

Jeśli spędzasz większość czasu w pomieszczeniach zamkniętych, możesz mieć do czynienia z niedoborem witaminy D3. Ilość światła słonecznego, które otrzymujesz, zależy od czasu, jaki spędzasz na zewnątrz i od pory roku. W okresie letnim, otrzymasz wystarczającą ilość światła słonecznego rano i po południu, ale w pozostałej części roku będziesz mieć dostęp do słońca tylko przez kilka godzin rano.

2) Wiek

Im jesteś starszy, tym mniej prawdopodobne jest, że otrzymasz wystarczającą ilość witaminy D3. W miarę starzenia się organizm traci zdolność do wytwarzania witaminy D3 w skórze.

3) Genetyka

Twoi rodzice i dziadkowie mają dużą rolę w określaniu, ile witaminy D3 dostaje twój organizm. Jeśli twoi rodzice i dziadkowie nie otrzymali wystarczającej ilości witaminy D3, to jest bardziej prawdopodobne, że będziesz cierpiał na jej niedobór.

4) Kwestie zdrowotne

Niektóre choroby i leki mogą wpływać na zdolność do wytwarzania witaminy D3 w Twoim organizmie. Oznacza to, że możesz nie być w stanie uzyskać wystarczającej ilości witaminy D3.

5) Choroba wątroby

Kiedy Twoja wątroba jest uszkodzona, nie może dokonać konwersji witaminy D3 w formę, która może być wykorzystana przez Twój organizm.

6) Choroba nerek

Kiedy Twoje nerki nie działają prawidłowo, utrudnia to Twojemu organizmowi dokonanie konwersji witaminy D3.

7) Ciąża

Podczas ciąży Twój organizm produkuje najwyższe poziomy witaminy D3. Jeśli jednak karmisz piersią, utrudni Ci to uzyskanie wystarczającej ilości witaminy D3.

8) Niedobór w diecie

Pokarmy, które spożywasz, będą miały wpływ na Twój organizm. Możesz jeść dietę bogatą w witaminę D3, lub możesz mieć dietę, w której brakuje tej witaminy.

Wnioski:

Istnieje wiele czynników, które mogą wpłynąć na Twoją zdolność do uzyskania wystarczającej ilości witaminy D3. Większość ludzi, którzy nie otrzymują wystarczającej ilości tej witaminy, nie jest świadoma swoich objawów, a oni dostaną niedobór w swoim ciele.