Wczytuję dane...

Palenie papierosów a zęby – jak zachować piękne zęby mimo palenia papierosów?

Palenie papierosów a zęby – jak zachować piękne zęby mimo palenia papierosów?

Palenie papierosów a zęby – jak zachować piękne zęby mimo palenia papierosów?


O szkodliwości palenia tytoniu i jego zgubnym wpływie na stan zdrowia i relacje społeczne, napisano już mnóstwo tekstów, prac i rozpraw naukowych. Wszyscy wiedzą, że palenie zabija i to dosłownie – według naukowców jeden papieros skraca życie o 8 minut. Łatwo policzyć, że wypalanie całej paczki dziennie to skracanie życia o ponad 2,5 godziny. Akcje społeczne, światowy dzień rzucania palenia czy wprowadzanie zakazów palenia w miejscach publicznych – wszystko to, ma na celu zniechęcić do rozpoczynania palenia i zmotywować palaczy do rzucenia nałogu.

Tym, czym najbardziej straszą naukowcy i autorzy kampanii społecznych, jest wpływ nikotyny i substancji smolistych na serce i płuca. Jednak czy wiesz, że palenie papierosów ma także ogromny wpływ na stan uzębienia i dziąseł. Poznasz palącego po zębach jego – mimo, że to przysłowie zostało wymyślone na potrzeby tego tekstu, nie ma w nim grama przesady. Za chwilę dowiesz się, co palenie papierosów robi z Twoimi zębami, i jeśli nie jesteś w stanie rzucić nałogu, jak zminimalizować jego konsekwencje.

Co palenie robi Twoim zębom?

Cały problem szkodliwości papierosów wynika z tego, że dym papierosowy zawiera ponad 4000 związków chemicznych, z czego aż 40 z nich ma działanie silnie kancerogenne. Te same substancje, które wpływają na płuca, w pierwszej kolejności mają kontakt z zębami i jamą ustną. Zmiany patologiczne występujące w uzębieniu na skutek palenia to m.in. szybsze odkładanie się kamienia nazębnego, skutkujące przewlekłymi stanami zapalnymi dziąseł czy choroby przyzębia. Osad nazębny, szarzenie czy żółknięcie zębów i nieestetyczne przebarwienia to znak rozpoznawczy osób uzależnionych od nikotyny. Są również wyjątkowo trudne do usunięcia, ponieważ nie znajdują się na powierzchni szkliwa, a w jego głębszych warstwach. Standardem są także krwawienia dziąseł i wyższe, niż w przypadku osób niepalących, ryzyko paradontozy. Palacze są też dużo bardziej narażeni na utratę zębów związaną z przewlekłymi stanami zapalnymi i zbyt rzadkim zgłaszaniem się na leczenie stomatologiczne. Skutkiem palenia papierosów jest też dużo szybszy rozwój próchnicy i ogólne pogorszenie stanu kości, w tym zębów. Dzieje się tak ze względu na niedobór witaminy C, który w skrajnych przypadkach może skończyć się szkorbutem.

Kolejna kwestia to nieświeży oddech. Nawet stosując zwykłe pasty, nici i płyny do płukania jamy ustnej, palacz nie jest w stanie pozbyć się przykrego zapachu z ust. Nałogowi palacze są zresztą głównie kojarzeni z żółtymi zębami i nieświeżym oddechem.

Palenie papierosów generuje ogromne koszty. Wypalając jedną paczkę papierosów dziennie, puszczasz z dymem prawie 5,5 tysiąca złotych. Jeśli zależy Ci na tym, żeby Twoje żeby były w dobrym stanie, musisz niestety doliczyć do tego koszty wizyt u stomatologa. Leczenie próchnicy i chorób przyzębia u osób które palą papierosy jest dłuższe i bardziej skomplikowanie, niż u niepalących. Do tego zabiegi takie jak piaskowanie czy wybielanie szkliwa, nie dość, że muszą być wykonywane dużo częściej, by utrzyma

zęby we względnie dobrym stanie, to jeszcze ich działanie jest dość krótkotrwałe.

Piękne zęby mimo wszystko? Sprawdź, co możesz zrobić.

Pasta do zębów przeznaczona dla osób palących to podstawa. Pasty do zębów dla palaczy mają za zadanie usunąć osad nazębny, przebarwienia i pozostałości substancji smolistych, w możliwie łagodny sposób, tak by nie niszczyć szkliwa, które i tak już zostało naruszone przez szkodliwe działanie nikotyny. Dodatkowo pasty dla palaczy wzmacniają je i remineralizują, dzięki czemu zęby stają się silniejsze. Spora część past dla palaczy przeznaczona jest do użytku codziennego – cechuje je niski czynnik ścieralności, co sprawia, że ich stosowanie jest całkowicie bezpieczne. Substancje aktywne (różne w zależności od rodzaju pasty i producenta) niwelują osad w oparcie o właściwości chemiczne tychże. Niektóre pasty dla palaczy, szczególnie te przeznaczone do zadań specjalnych posiadają wysoki czynnik ścieralności, zatem usuwają przebarwienia na drodze abrazji. Te pasty mogą być używane jedynie przez ściśle określony przez producenta czas. Zwróćcie na to uwagę przy wyborze swojej. Nie łudź się, że zwykły preparat z drogerii wystarczy. Efekt działania klasycznej pasty będzie niewystarczający i krótkotrwały. Poznaj najskuteczniej pasty według rankingu Wellsamed, powstałego w oparciu o opinie zadowolonych klientów.


ranking past dla palaczy i na przebarwienia
ranking past dla palaczy i na przebarwienia - 1 miejsce supersmile ranking past dla palaczy i na przebarwienia 2 miejsce elgydium ranking past dla palaczy i na przebarwienia 3 miejsce white glo ranking past dla palaczy i na przebarwienia 4 miejsce apacare ranking past dla palaczy i na przebarwienia 5 miejsce rocs ranking past dla palaczy i na przebarwienia 6 miejsce vitis whitening
ranking past dla palaczy i na przebarwienia 7 miejsce email diamant ranking past dla palaczy i na przebarwienia 8 miejsce ecodenta ranking past dla palaczy i na przebarwienia 9 miejsce biała perła ranking past dla palaczy i na przebarwienia 10 miejsce splat superwhite ranking past dla palaczy i na przebarwienia logan


Ranking past do zębów dla palaczy został opracowany na podstawie ostanich 30 tysięcy zamówień w naszym sklepie. Dodatkowo ranking oparty jest na 2500 opinii na temat w/w past biorąch udział w liczeniu ocen.