Wczytuję dane...

Halitoza fizjologiczna– pozbądź się brzydkiego zapachu z ust i żyj pełnią życia

Halitoza fizjologiczna– pozbądź się brzydkiego zapachu z ust i żyj pełnią życia

Problem Halitozy blog


Halitoza z łac. fetor ex ore to nic innego, jak medyczne określenie przykrego zapachu z ust. Halitoza jest problemem nie tylko niezwykle wstydliwym i nieakceptowanym przez społeczeństwo, ale także bardziej powszechnym niż mogłoby się wydawać. Pierwsze wzmianki o przykrym zapachu można znaleźć już w Księdze Hioba, jednak naukowcy na serio zainteresowali się tematem dopiero stosunkowo niedawno, biorąc go pod lupę i próbując dociec, skąd tak naprawdę się bierze. Mimo, że niewiele jest badań ukazujących skalę halitozy, szacuje się, że może ona dotyczyć nawet 50 % całej populacji. Nieprzyjemna woń z ust jest jedynie objawem choroby lub zaniedbań, zatem, żeby naprawdę się jej pozbyć należy najpierw wyeliminować przyczynę. Ze względu na powód występowania halitozy wyróżnia się kilka jej rodzajów:

- halitowa prawdziwa fizjologiczna – jej przyczyną nie są zmiany chorobowe, a głównie nieprawidłowa lub niewystarczająca higiena jamy ustnej

- halitoza prawdziwa patologiczna – wywołana przez zmiany chorobowe, najczęściej w obrębie głowy. Jest objawem takich chorób jak próchnica, paradontoza, zgorzele, zapalenie migdałków, ucha, zatok etc.

- pseudohalitoza – chory ma subiektywne wrażenie nieświeżego oddechu, jednak nie jest on wyczuwalny ani przez otoczenie, ani badanie lekarskie

- halitofobia – paraliżujący lęk przed przykrym zapachem z ust

Znakomitą większość przypadków halitozy stanowi jej fizjologiczna odmiana. Odpowiada za nią metabolizm bakterii, m.in. beztlenowych zasiedlających tylną część języka. Ich rozkład powoduje powstanie lotnych związków siarki, które są wyczuwane przez otoczenie i samego zainteresowanego. Ich namnażaniu sprzyja niewłaściwa higiena jamy ustnej. Umówmy się, wiele osób wciąż ma problem z właściwym czyszczeniem zębów i jamy ustnej, a także języka. Przez właściwą higienę rozumie się stosowanie odpowiedniej techniki mycia, nici lub taśm dentystycznych oraz właściwy czas szczotkowania. Innym powodem występowania halitozy fizjologicznej jest także zbyt niskie pH w jamie ustnej, co sprzyja szybkiemu uwalnianiu się lotnych związków zapachowych i w rezultacie nieprzyjemny zapach. Nie bez znaczenia jest to stosowanie używek, takich jak alkohol czy papierosy, oraz dieta bogata w czosnek i cebulę. No dobrze, tyle w teorii, jednak w jaki sposób naprawdę skutecznie zwalczyć problem i raz na zawsze pozbyć się halitozy fizjologicznej?

Jedynym sposobem jest reżim higieniczny i stosowanie specjalnie dedykowanej halitozie linii kosmetyków oraz przyrządów pomagających uporać się z nieprzyjemnym zapachem. Należy szczotkować zęby przynajmniej 2 razy dziennie przez 3 minuty, wykonując ruchy wymiatające we wszystkich kierunkach. Niezwykle ważne jest również oczyszczanie przestrzeni międzyzębowych z zalegających resztek pokarmowych i bytujących tam bakterii oraz oczyszczanie skrobaczką lub specjalną szczoteczką wierzchniej części języka z nalotu. Preparatami, które wykazują dużą skuteczność w zwalczaniu halitozy są wszelkie pasty do zębów, płukanki czy tabletki do ssania zawierające w sobie chlorek cynku, który wiąże lotne związki występujące w jamie ustnej oraz mleczan cynku, dezaktywujący bakterie odpowiedzialne za powstawanie przykrej woni. Generalnie wszystkie pochodne cynku są w leczeniu halitozy bardziej niż pożądane – ten związek pozwala na długie godziny zniwelować jej skutki i cieszyć się świeżym oddechem. Przy wyborze preparatu do płukania jamy ustnej należy zwrócić szczególną uwagę na to, czy nie zawierają w składzie alkoholu, który sprzyja suchości jamy ustnej i hamuje produkcję śliny, która w naturalny sposób wypłukuje bakterie i pomaga utrzymać odpowiednią higienę. Znakomitą skuteczność wykazują także ziołowe pasty, zawierające w składzie pieprz czarny czy imbir. Oba te składniki działają silnie antyseptycznie, przeciwzapalnie i odświeżająco, jest to dobra alternatywa dla osób, które preferują naturalne rozwiązania i wyciągi z ziół w zwalczaniu nieświeżego oddechu.

W przedłużeniu działania kosmetyków stosowanych rano i odświeżeniu oddechu w ciągu dnia, kiedy dokładne wyczyszczenie zębów jest niemożliwe, pomogą spraye oraz gumy do żucia zawierające m.in. wspomniane wyżej związki cynku. W odróżnieniu od popularnych gum do żucia czy sprayów odświeżających, które można kupić w każdym kiosku, te preparaty wiążą lotne związki siarki odpowiedzialne za brzydki zapach i nie tracą smaku ani właściwości przez długi czas. Zasadniczą różnicą w działaniu jest również fakt, że dzięki zawartości związków bakteriobójczych niwelują główną przyczynę halitozy, czyli rozkładające się bakterie.