Wczytuję dane...

Jak działają pasty „naprawiające” szkliwo?

Jak działają pasty „naprawiające” szkliwo?

Szkliwo to najtwardsza tkanka naszego organizmu, pokrywająca zębinę w rejonie korony zęba. Jego grubość na zębie wynosi zaledwie 2 milimetry, co przy jego imponujących właściwościach wydaje się być niewielką ilością, niemniej dzięki odpowiedniej higienie i systematycznej pielęgnacji, jest w stanie skutecznie chronić zęby przez wiele lat.

Co to jest szkliwo i co je niszczy?

Za niezwykłą twardość szkliwa odpowiada jego budowa – w 98% składa się bowiem ze składników nieorganicznych, głównie fosforanu wapnia w formie kryształów dwuhydroksyapatytu. Niewielką część składników budulcowych szkliwa to substancje organiczne i woda. Niestety, szkliwo jest też tkanką nieodnawialną, co oznacza, że nie potrafi się samodzielnie zregenerować. Zdrowie i pozbawione ubytków ma za zadanie chronić żeby przed uszkodzeniami, zarówno tymi mechanicznymi, jak i termicznymi czy bakteryjnymi. Zdrowe szkliwo, pełni także funkcję estetyczną, dzięki czemu nasze zęby są białe i pozbawione przebarwień. Warto wiedzieć, że to szkliwo w głównej mierze odpowiada za końcowy wygląd i kształt zęba, a jego tworzenie się kończy się ostatecznie z momentem wyrżnięcia się zęba na powierzchnię.

Mimo tego, że szkliwo jest bardzo twarde i odporne na niekorzystne czynniki, nie jest w stanie wytrzymać długotrwałej obecności kwasów i pH poniżej 5,5. Takie pH w jamie ustnej, wynikające w głównej z obecności kwasów, powoduje wypłukiwanie ze szkliwa składników mineralnych i w efekcie jego powolne „rozpuszczanie”. Skutkuje to zmniejszoną wytrzymałością zęba, powstawaniem ubytków oraz nadwrażliwości.  To właśnie dyskomfort odczuwany podczas spożywania zimnych lub gorących napojów i pożywienia jest pierwszym sygnałem, że struktura szkliwa została naruszona. Taki objaw wymaga udania się do stomatologa, który stwierdzi jak daleko sięga demineralizacja zębów i erozja szkliwa. Główną przyczyną niszczącego szkliwo pH jest nieprawidłowa i nienależyta higiena jamy ustnej, oraz spożywanie produktów bogatych w cukry i kwasy. Na demineralizację mają także wpływ czynniki mechaniczne takie jak stosowanie nieodpowiednich produktów do wybielania zębów czy stosowanie zbyt twardych szczoteczek.

Remineralizacja zębów

Istnieją dwa sposoby na to, by by przywrócić szkliwu brakujące mu minerały. Jednym z nich jest odpowiednia dieta, bogata w te substancje, które organizm wykorzystuje do odbudowy szkliwa. Ważne jednak, by pokarmy te dokładnie i powoli przeżuwać, tak by zawarte w nich składniki miały szansę wymieszać się ze śliną. Do pokarmów bogatych w minerały należą przede wszystkim:

- soja

- owies

- jajka

- mięso

- sery

- brokuły, rzepa i seler

Drugi sposób, który powinien być stosowany jednocześnie z odpowiednią dietą to należyta higiena jamy ustnej, pozwalająca skutecznie usunąć nagromadzoną płytkę nazębną i dostarczenie szkliwu niezbędnych minerałów, które wspomogą jego odbudowę. Najskuteczniejszymi preparatami do odbudowy szkliwa, są te, które w swoim składzie zawierają hydroksyapatyt, zwany inaczej płynnym szkliwem. Ten nieorganiczny związek, naturalnie występujący w ludzkim organizmie w kościach i zębach, stanowi swoiste rusztowanie zapewniające ich mechaniczne właściwości. Stosowanie past remineralizujących wzbogaconych o hydroksyapatyt pomaga z jednej strony skutecznie oczyścić zęby z płytki nazębnej, składającej się głównie z wytwarzających kwasy bakterii kriogennych, a z drugiej działać na powierzchnię zębów, tworząc biomimeryczną warstwę ochronną.  Systematyczne stosowanie past i preparatów z dodatkiem hydroksyapatytu pozwala mineralizować szkliwo, wzmacniając je i odbudowując. Skuteczność past odbudowujących szkliwo jest tym wyższa, im mniejsze są cząsteczki hydroksyapatytu w niej zawarte i opiera się o wbudowywanie się substancji w strukturę szkliwa. Dobroczynne działanie past z dodatkiem hydroksyapatytu zostało potwierdzone naukowo i z powodzeniem stosowane u wielu osób borykających się z demineralizacją zębów. Co więcej, hydroksyapatyt jest nietoksyczny, nie powoduje odpowiedzi immunologicznych czy niepożądanych reakcji, ze względu na to, że budowa syntetycznego hydroksyapatytu jest niemal identyczna, jak tego, który występuje naturalnie. Co więcej, pasty remineralizujące zmniejszają nadwrażliwość zębów, zapobiegają próchnicy i paradontozie oraz wzmacniają zęby, przywracając im blask, gładkość i wytrzymałość.