Wczytuję dane...

Codzienna higiena języka – jak to robić i dlaczego to takie ważne?

Codzienna higiena języka – jak to robić i dlaczego to takie ważne?

Nie widać tego na pierwszy rzut oka, jednak jeszcze kilkanaście lat wstecz manualne szczoteczki do zębów znacznie różniły się od tych, których używamy na obecnie. Bynajmniej, nie chodzi o jakość włosia, jego ułożenie czy właściwości – jeszcze do niedawna żadna z nich nie była wyposażona w gumę służącą do czyszczenia języka. I choć teraz dodawanie tego elementu jest w zasadzie standardowe, to oczyszczanie języka w Polsce wciąż nie jest zbyt popularne. Skupiamy się raczej na dokładnym wyszczotkowaniu zębów, stosowaniu nici dentystycznych i płynów do płukania, tymczasem to właśnie język, ze względu na swoją chropowatą strukturę, dużą powierzchnię i stałą wilgotność, jest idealnym miejscem do bytowania i namnażania się patogenów. Okazuje się bowiem, że bakterie żyją nie tylko na zębach i błonie śluzowej w jamie ustnej (np. wewnętrzna strona policzków), ale przede wszystkim na języku, zwłaszcza jego tylno – grzbietowej części. Co ciekawe brodawki pokrywające powierzchnię języka, odpowiedzialne za odczuwanie smaku, dzięki swojej niejednorodnej strukturze, sprawiają, że bakterie bez problemu do nich przylegają i są gromadzą się w zakamarkach. Badania pod mikroskopem potwierdziły tę teorię, udowadniając, że brodawki na języku otoczone są dużą ilość płytki bakteryjnej – dokładnie tej samej, którą usuwamy z powierzchni zębów.

Według naukowców, w jamie ustnej bytuje 20 miliardów bakterii, które stale się mnożą, niektóre nawet co kilkanaście minut. Dowiedziono, że już po 24 godzinach bez szczotkowania zębów, liczba bakterii znajdujących się w przełykanej ślinie potrafi wzrosnąć do 200 miliardów. Bakterie w jamie ustnej w szybkim tempie zaczynają przeprowadzać procesy gnilne, wydzielając związki siarki i to właśnie one są główną przyczyną nieświeżego oddechu, z którym boryka się coraz więcej osób. Innymi konsekwencjami nienależytej higieny języka jest także zwiększone ryzyko chorób serca, zmniejszenia odporności oraz podatność na choroby zębów i dziąseł. Mniej istotnym dla zdrowia, ale ważnym z punktu jakości życia, następstwem nieodpowiedniej higieny języka, jest mniejsza sprawność receptorów smakowych.

Jak prawidłowo czyścić język?

Wbrew pozorom odpowiednia higiena języka nie jest wcale tak skomplikowana, jak mogłoby się wydawać. Wspomniane na początku, manualne szczoteczki do zębów wyposażone w gumowe wypustki na tylnej część główki, powinny poradzić sobie z usunięciem większość bytujących na języku drobnoustrojów. Prawidłowa technika czyszczenia języka z osadu i płytki bakteryjnej, zakłada kilkukrotne pocieranie języka od tyłu do przodu, aż do osiągnięcia pożądanego efektu. Niemniej, pojawiają się głosy, że tradycyjne szczoteczki nie są w stanie usunąć wszystkich drobnoustrojów znajdujących się na języku, a nawet, przy nieodpowiedniej technice mogą sprawić, że część z nich ostanie wepchnięta w głębsze partie jamy ustnej. Stomatolodzy są zgodni co do tego, że największą skuteczność daje specjalna skrobaczka do języka, wyglądem przypominająca nieco maszynkę do golenia. Technika stosowania tego przyrządu, wymaga jednak nieco wprawy, choć sama w sobie jest banalnie prosta. Kluczowym momentem, decydującym o powodzeniu całej operacji, jest umiejscowienie skrobaczki u jego nasady. Kolejnym krokiem jest  przejechanie skrobaczką do języka do samego jego końca i kilkukrotne powtórzenie tej czynności. Po wyczyszczeniu wierzchniej części języka, należy w analogiczny sposób oczyścić jego boki, by pozbyć się bakterii także z tych, często pomijanych rejonów. Powyższy sposób czyszczenia daje gwarancję usunięcia zdecydowanej większość drobnoustrojów znajdujących się na języku. Ostatnią rzeczą, którą bezwzględnie należy wykonać, jest zastosowania płynu do płukania ust, który na długo powstrzyma rozwój nielicznych, pozostałych bakterii. Warto pamiętać również o tym, że po każdym użyciu, skrobaczkę do języka należy dokładnie umyć i zdezynfekować oraz trzymać w ochronnym pudełku, żeby nie dopuścić do kontaktu z drobnoustrojami znajdującymi się w powietrzu.  Należy także pamiętać, że skrobaczka do języka nie nadaje się dla małych dzieci – wolno jej używać dopiero od 6. roku życia, ze względu na częste występowanie odruchów wymiotnych.