Wczytuję dane...

Pasty do zębów w chorobach przyzębia – na co zwrócić uwagę?

Pasty do zębów w chorobach przyzębia – na co zwrócić uwagę?

Podobnie jak w przypadku próchnicy i nadwrażliwości, choroby przyzębia są jednymi z najczęściej występujących zmian chorobowych w obrębie jamy ustnej. Szacuje się, że problem dotyczy około 70% populacji, bez względu na wiek, płeć czy kraj zamieszkania. To kolejna z chorób cywilizacyjnych, której konsekwencje są zgubne dla zdrowia, a której w stosunkowo prosty sposób można uniknąć. Badania pokazują, że choroby przyzębia mimo wszystko w głównej mierze dotyczą osób dorosłych i to oni są w grupie ryzyka, niemniej profilaktykę przeciwko chorobom przyzębia warto wprowadzić już od najmłodszych lat, wpajając odpowiednie nawyki higieniczne i stosując skuteczne preparaty zwalczające bakterie.


Co to jest przyzębie?

Rozważania na temat pasty odpowiedniej w zapobieganiu chorobom przyzębia i ochronie tego obszaru gdy zmiany już się pojawią, warto usystematyzować sobie czym przyzębie właściwie jest. Przyzębiem nazywane są tkanki, które okalają ząb i utrzymują go w kości. W jego skład wchodzą dziąsła, kość gąbczasta wyrostka zębodołowego szczęki i żuchwy, cement oraz przyczepy i wiązadła, które mają za zadanie umocować ząb w zębodole.


Choroby przyzębia – przyczyny

Główną przyczyną większości zmian chorobowych w obrębie jamy ustnej jest nieodpowiednia, niedostateczna i nieprawidłowa higiena jamy ustnej, która prowadzi do nieskutecznego usuwania bytujących tam bakterii. Nieusuwana lub usuwana w niewłaściwy sposób płytka bakteryjna nawarstwia się na zębach i twardnieje, stając się niezwykle trudna do usunięcia. Znajdujące się w niej drobnuostroje atakują nie tylko powierzchniową część zęba, ale także dziąsła i znajdujące się w nich kości i to właśnie one odpowiadają za powstanie stanu zapalnego. Wpływ na pojawienie się chorób przyzębia mają także uwarunkowania genetyczne, jednak zasadniczo mają one mniejszy wpływ niż nieprawidłowa higiena. Czynnikami ryzyka są także wady zgryzu, awitaminoza, refluks żołądkowo – przełykowy czy palenie papierosów.


Objawy chorób przyzębia

Objawami, które powinny wzbudzić niepokój już na samym początku są niewielkie krwawienia dziąseł, zwłaszcza podczas szczotkowania. Zdrowe dziąsła nie krwawią w ogóle, dlatego  nie warto lekceważyć tego objawu, nawet jeśli wydaje się być mało istotny. Podobnie jest także w przypadku opuchlizny dziąseł czy ich obrzęku – zwykle te objawi są krótkotrwałe i mało dokuczliwe, dlatego nie wzbudzają podejrzeń o rozpoczynający się w przyzębiu proces zapalny. Na tym etapie wiele osób nawet nie bierze pod uwagę konsultacji ze stomatologiem, myśląc, że to po prostu niewielki uraz w jamie ustnej, który po prostu musi się zagoić. Objawami, które powinny skłonić do jak najszybszego udania się do gabinetu jest natomiast obniżenie linii dziąseł i powstanie kieszonek oraz nagła tkliwość i wrażliwość na skrajne temperatury np. napojów czy pożywienia. Najbardziej charakterystycznym objawem chorób przyzębia jest jego ostatnie stadium – rozchwianie zębów. Niestety, świadczy ono już o bardzo zaawansowanej chorobie i znacznej degeneracji kości. Dlatego tak ważne jest by stosować odpowiednią technikę czyszczenia zębów i stosowanie past i środków, które skutecznie usuną bakterie odpowiedzialne za próchnicę i choroby przyzębia.


Choroby przyzębia zapobieganie i leczenie

Najważniejszym czynnikiem wpływającym na leczenie i zapobieganie rozwojowi chorób przyzębia jest prawidłowa i kompleksowa higiena jamy ustnej, w skład której wchodzą: prawidłowa technika szczotkowania, stosowanie nici dentystycznych lub szczoteczek międzyzębowych oraz stosowanie preparatów przeznaczonych dla zwalczania i ochrony przed paradontozą. Pasty do zębów dedykowane chorobom przyzębia wzbogacone są o składniki, które doraźnie zmniejszają ból i dyskomfort związany z chorobą, a przy tym ich działanie lecznicze jest długofalowe. Pasty przeciwko paradontozie zawierają substancje hamujące rozwój bakterii i skutecznie usuwające płytkę nazębną, dzięki czemu zwalczają główną przyczynę choroby. Ponad to warto wybierać pasty, których składniki powodują także zmniejszenie stanu zapalnego, ściągnięcie i wzmocnienie dziąseł oraz działają kojąco i regenerująco.