Wczytuję dane...

Nadwrażliwość zębów – przyczyny, objawy i skuteczne preparaty

Nadwrażliwość zębów – przyczyny, objawy i skuteczne preparaty

Istnieją dane, która mówią o tym, że nadwrażliwość zębów może dotyczyć nawet 40% populacji. Oznacza to, że niemal połowa ludzi na całym świecie codziennie zmaga się z ostrym, nagłym i przeszywającym bólem zębów, pojawiającym się głównie podczas spożywania zimnych, gorących słodkich lub kwaśnych napojów i pokarmów. Nie trudno sobie wyobrazić, że taka dolegliwość może w prosty sposób odebrać radość życia i chęć próbowania nowych rzeczy, a dyskomfort spowodowany nadwrażliwością uprzykrzyć każdy posiłek. Warto przy tym wiedzieć, że nadwrażliwość zębów może wystąpić u każdego, niezależnie od wieku i wieku, dlatego warto wiedzieć co powoduje tę przypadłość i jak się przed nią chronić.

Skąd się bierze nadwrażliwość zębów?

Główną i jedyną przyczyną nadwrażliwości zębów jest osłabienie pokrywającego je szkliwa, które zasadniczo odpowiada za ochronę przed szkodliwym działaniem czynników termicznych i chemicznych. Wskutek osłabienia zewnętrznej warstwy zostaje odsłonięta zębina, w której znajdują się silnie unerwione kanaliki zębowe. To właśnie one są niezwykle wrażliwe na wysokie i niskie temperatury a także kwaśne i słodkie smaki, powodując trudny do wytrzymania, choć krótkotrwały ból.

Przyczyny nadwrażliwości zębów

Istnieje wiele przyczyn, które bezpośrednio odpowiadają, za rozwinięcie się nadwrażliwości zębów. Jedną z najczęstszych jest nieprawidłowa i nieregularna higiena jamy ustnej, przede wszystkim złe nawyki związane ze szczotkowaniem. Najpopularniejszym błędem, popełnianym podczas mycia zębów, jest zbyt mocne szorowanie i stosowanie szczoteczek ze zbyt twardym włosiem. Regularne zaniedbania w tej kwestii skutkują mikrouszkodzeniami szkliwa oraz cofaniem się dziąseł, co w konsekwencji prowadzi do nadwrażliwości. Istotnym czynnikiem mogącym przyczynić się do występowania tej dolegliwości jest także stosowanie past wybielających ze zbyt wysokim współczynnikiem ścieralności (RDA), które faktycznie sprawiają, że zęby stają się jaśniejsze, ale jednocześnie mocno nadwyrężając kondycję szkliwa. Również nieodpowiednia technika mycia zębów w bezpośredni sposób przyczynia się do osłabienia szkliwa i odsłonięcia zębiny – szczotkowanie poziome sprzyja cofaniu się dziąseł, powodując, że kanaliki nerwowe zostają wystawione na bezpośrednie działanie niekorzystnych czynników.

Nie bez znaczenia jest także niewłaściwa dieta bogata w węglowodany, kwasy owocowe oraz spożywanie dużej ilości kolorowych i gazowanych napojów. Sytuacji nie poprawia także fakt, że dużo osób bo zjedzeniu którejś w wyżej wymienionych rzeczy, w obawie przed uszkodzeniem szkliwa, idzie umyć zęby. Tymczasem, kwasy zawarte w owocach czy napojach gazowanych rozmiękczają szkliwo, a mycie zębów dodatkowo je uszkadza.

Jak sobie radzić z nadwrażliwością zębów?

Przy pierwszych objawach nadwrażliwości warto przede wszystkim zadbać o prawidłową higienę jamy ustnej i zmianę nawyków żywieniowych. Kluczowe jest także dostosowanie do kondycji i stanu zębów szczoteczki z miękkim włosiem i preparatów wspomagających odbudowę szkliwa oraz przeznaczonych do zębów z nadwrażliwością. Wybór pasty do mycia zębów powinien skupiać się w ogół produktów o bardzo niskim współczynniku ścieralności, dzięki któremu stan szkliwa nie będzie ulegał dalszej degradacji. Dodatkowo pasty do zębów przeznaczonych dla osób zmagających się z nadwrażliwością powinny być wzbogacone o substancje, które uszczelniają i zamykają kanaliki zębinowe, zapobiegając tym samym kontaktowi zakończeń nerwowych z czynnikami drażniącymi. Takimi substancjami, które powinny znaleźć się w składzie pasty są amino fluorki, fluorek cyny oraz arginina. Szczególnie ostatni związek w połączeniu z węglanem wapnia, tworzy na powierzchni zębów powłokę ochronną, uniemożliwiając przewodnictwo bodźców bólowych. Doskonałym wyborem jest także wdrożenie do codziennej higieny preparatów, w których zastosowano technologię, dzięki której możliwa jest odbudowa szkliwa. Wykorzystuje ona naturalne składniki budulcowe kości i zębów tzw. hydroksyapatyt, dzięki czemu dochodzi do regeneracji tkanki kostnej. Stosowanie preparatów z tą substancją pozwala na stworzenie trwałej, mineralnej warstwy ochronnej, odpornej na działanie kwasów i temperatury. Co ważne, warstwa ta powstaje już podczas pierwszego szczotkowania i utwardza się z każdym kolejnym myciem zębów. Pasty dedykowane zębom z nadwrażliwością i odbudowujące szkliwo, to ulga w bólu, ochrona i odbudowa w jednym.

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że zęby z nadwrażliwością można  z powodzeniem rozjaśniać i wybielać. Warunkiem koniecznym do tego, by nie pogorszyć stanu zębów i uzyskać zadowalający efekt jest wybranie preparatu, który w swoim składzie nie ma substancji abrazyjnych czy wodorotlenków. Naturalnym sposobem usuwania przebarwień z powierzchni zębów jest pasta z dodatkiem węgla drzewnego lub proszek na bazie węgla z drzewa kokosowego.