Wczytuję dane...

Dlaczego warto stosować płyn do płukania ust?

Dlaczego warto stosować płyn do płukania ust?

Piękne zęby to przede wszystkim zdrowe zęby. Mogłoby się wydawać, że dobry stan uzębienia i dziąseł, ogranicza się jedynie do obszaru jamy ustnej, jednak w istocie tak nie jest. Bakterie odpowiadające za degradację zębów i bytujące w zmienionych chorobowo tkankach, potrafią wraz z krwią przedostać się do odległych części organizmu. Dlatego przewlekłe bóle głowy, zatok, zapalenia stawów czy nerek, choć pozornie niezwiązane ze stanem uzębienia, mogą być konsekwencją próchnicy, wynikającej z niewłaściwej higieny. Żeby uświadomić sobie skalę problemu, warto wiedzieć, że w jamie ustnej bytuje około 300 – 400 różnych gatunków bakterii, i choć większość z nich nie stanowi zagrożenia dla życia i zdrowia człowieka, to skutecznie niszczą szkliwo, prowadząc do próchnicy i stanów zapalnych. Stamtąd już niedaleka droga do migracji bakterii w inne obszary organizmu, a ta sytuacja może prowadzić do poważnego zagrożenia zdrowia. Jedynie profilaktyka i kompleksowa higiena jamy ustnej pozwala nie tylko cieszyć się pięknym uśmiechem, ale przede wszystkim jest gwarantem tego, że zęby są zdrowe i będą służyć przez długie lata.

No właśnie, kompleksowa higiena, czyli jaka? Stomatolodzy  są w tej kwestii zgodni – samo szczotkowanie nie wystarczy, by ustrzec się przed chorobami dziąseł, próchnicą i kamieniem nazębnym oraz ich przykrymi następstwami. Według lekarzy dentystów, pełna pielęgnacja jamy ustnej obejmuje codzienne szczotkowanie zębów szczoteczką z odpowiednio dobraną do indywidualnych potrzeb pastą, nitkowanie przestrzeni międzyzębowych lub stosowanie specjalnych szczoteczek oraz płukanie jamy ustnej płynem. Z pierwszymi dwoma podpunktami zwykle nie ma większego problemu – wydają się oczywiste i naturalne. Jednak badania pokazują, że większość dorosłych ogranicza się jedynie do szczotkowania zębów rano i wieczorem oraz do sporadycznego stosowania nici dentystycznej. To właśnie dlatego, jak pokazują badania, z próchnicą zmaga się aż 99 procent dorosłych Polaków! Płyny do płukania jamy ustnej traktowane są często po macoszemu i pomijane w codziennych rytuałach, jako fanaberia dentystów. Tymczasem, używanie płynu do płukania jamy ustnej jest niezbędne do tego, by usunąć z jamy ustnej 100 % bakterii odpowiedzialnych za powstawanie próchnicy i chorób przyzębia.

Niezależnie od tego jak dobrej jakości szczoteczki do zębów pojawią się na rynku, wciąż będą służyły jedynie do czyszczenia zębów. Oczywiście, zaawansowane technologie zastosowane w najnowszych szczoteczkach elektrycznych i sonicznych pozwalają na dotarcie do trudnodostępnych miejsc, jak przestrzenie międzyzębowe czy powierzchnie styczne zębów i skuteczne oczyszczenie ich z drobnoustrojów i resztek pokarmowych. Niemniej, badania przeprowadzone przez naukowców wykazały, że na zębach znajduje się jedynie 20% wszystkich bakterii znajdujących się w jamie ustnej. Pozostała część bytuje na języku, policzkach i w tylnej części jamy ustnej, powodując szybsze odkładanie się płytki nazębnej, i w konsekwencji  próchnicę, choroby dziąseł oraz nieświeży oddech. Jedynym sposobem na pozbycie się 100 % chorobotwórczych bakterii zasiedlających jamę ustną jest stosowanie płynów do płukania. Płynna postać preparatów pozwala dotrzeć wszędzie tam, gdzie nie mają dostępu szczoteczki i nici dentystyczne, poza tym produkty te w większości działają na wielu płaszczyznach.  

Płyn do płukania jamy ustnej warto wybierać pod kątem indywidualnych potrzeb, uzależnionych od stanu uzębienia i oczekiwań. Podobnie jak w przypadku past do zębów, płyny posiadają szereg właściwości, które doskonale uzupełniają działanie pasty czyszczącej, dlatego należy wybierać je równie starannie. Niektóre produkty do płukania ust mają działanie wybielające, inne wzbogacone są o substancje chroniące przed paradontozą, a jeszcze inne wykazują silne działanie odświeżające oddech, więc są doskonałym wyborem dla osób zmagających się z halitową fizjologiczną. Preparaty do płukania jamy ustnej wykazują przede wszystkim działanie bakteriobójcze oraz antyseptyczne, skutecznie zapobiegając rozwojowi bakterii kriogennych. Warto także pamiętać, że płyny do płukania w większość wzbogacone są o fluor oraz inne substancje wzmacniające szkliwo, dlatego stanowią doskonałą profilaktykę przeciwpróchniczą. Dodatkowo większość z nich przywraca prawidłowe pH w obrębie jamy ustnej, co ma korzystny wpływ na regenerację śluzówki i dziąseł oraz działa leczniczo na choroby przyzębia.

Dentyści zwracają także uwagę na to, że płyny do płukania ust można stosować nie tylko jako ostatni etap czyszczenia zębów. Użyte przed szczotkowaniem są w stanie zmiękczyć płytkę nazębną, co ułatwia jej usunięcie. Dodatkowo płukanie ust pomiędzy porannym i wieczornym szczotkowaniem pozwala na usunięcie spomiędzy zębów resztek pokarmowych i odświeżenie oddechu. Jednak najważniejszym zadaniem płynów do płukania ust wciąż pozostaje usunięcie bakterii i stosowanie ich po dokładnym wyszczotkowaniu zębów i użyciu nici dentystycznej lub szczoteczki międzyzębowej.