Wczytuję dane...

Miswak, czyli dobre z natury

Miswak, czyli dobre z natury

miswak siwak

Jesteśmy pewni, że na pierwszy rzut oka, to słowo nic Wam nie mówi. Jednak, jesteśmy również przekonani, że wraz z ostatnim akapitem tego tekstu, zapragniecie dowiedzieć się jeszcze więcej o tym, czym jest miswak i co dobrego może zrobić dla Waszych zębów. To co, gotowi na rewolucję w higienie jamy ustnej?

W zasadzie rewolucja to duża przenośnia, bo dotyczy głównie współczesnej Europy, która upodobała sobie dbanie o zęby za pomocą wszelkiej maści szczoteczek, płynów do ust i nici dentystycznych. Tymczasem już przeszło 7000 lat temu w Babilonii wynaleziono sposób, który zastępuje wszystkie sprzęty używane współcześnie, z równie dobrym efektem. Po dziś dzień z powodzeniem stosuje się go w Afryce Wschodniej, Południowej Azji i krajach arabskich. Jak to możliwe? Zacznijmy od początku.

Drzewo arakowe (salvadora persica) to niewielkich rozmiarów roślina, której gałęzie wykorzystywane były (i są) do tworzenia naturalnych szczoteczek. Tubylcy po prostu zrywają gałąź z drzewa i żują ją, co powoduje rozszczepienie końcówki, tworząc coś na kształt znanej obecnie szczoteczki. Ta gałązka to właśnie miswak. Wygląda to mniej więcej tak:

miswak siwak

Co ważne, samo szczotkowanie nie jest zwyczajnym żuciem patyka, jakie pewnie właśnie próbujecie sobie wyobrazić. Miswak po rozwarstwieniu delikatnie szczotkuje zęby, masuje dziąsła i język, czyszcząc przy okazji przestrzenie międzyzębowe i zastępując tym samym nić dentystyczną. Jego skuteczność nie opiera się jednak wyłącznie na działaniu mechanicznym - w gałązce drzewa arakowego zawartych jest szereg substancji chemicznych, odpowiedzialnych za zachowanie prawidłowej higieny jamy ustnej.

Miswak zawdzięcza swoje działanie antybakteryjne alkaloidom, które bardzo skutecznie rozprawiają się ze wszelkiego rodzaju drobnoustrojami i patogenami powodującymi schorzenia jamy ustnej. Dodatkowo badania dowiodły, że gałązka drzewa arakowego wykazuje bardzo duże działanie antykariogenne (przeciwpróchnicze), natomiast wyciąg z niej (zawarty np. w paście do zębów) zapobiega przyleganiu bakterii do powierzchni zęba (tzw. adhezji) i tym samym odkładaniu się płytki nazębnej. Żywica znajdująca się w patyczku miswak tworzy na zębach powłokę, która również chroni przed bakteriami i osadzaniem się kamienia. Szczoteczka z drzewa arakowego, dzięki zawartości krzemionki, ścierającej płytkę i kamień nazębny, jest świetnym sposobem na rozjaśnienie i usunięcie przebarwień z powierzchni zębów i alternatywą dla tradycyjnych past wybielających.

Miswak jest również doskonałym wyborem dla osób zmagających się z pleśniawkami, aftami oraz innymi chorobami śluzówki spowodowanymi przez grzyby. Trimetyloaminy i związki siarki działają grzybobójczo i odkażająco, pozwalając na wyleczenie problemu i uniknięcie go w przyszłości. Dzięki właściwościom przeciwbólowym, zmiany zapalne w jamie ustnej nie będą powodowały dyskomfortu będąc jednocześnie leczone i znieczulane. Wszechstronne działanie miswaku ma też wpływ na stopień zmineralizowania zębów. Fluor (zdrewniałe końce zawierają 8-22 ppm tego pierwiastka) i wapń hamują remineralizację i wspomagają odbudowe szkliwa.

salvadora persica drzewo arakowe

Dobroczynne działanie gałązek z drzewa arakowego ma wpływ na funkcjonowanie całego organizmu. Wysoka zawartość witaminy C przyspiesza jego regenerację oraz wzmacnia odporność. Udowodniono także antywirusowe działanie substancji występujących w miswaku, co z pewnością ucieszy osoby borykające się z nawracającą opryszczką. Niektóre źródła wspominają także o korzystnym wpływie na wzrok i działaniu antydepresyjnym.

Najlepszą rekomendacją dla wymiany zwykłej szczoteczki na miswak, zdają się być śnieżnobiałe i zdrowe zęby mieszkańców Afryki, Azji i Bliskiego Wschodu. Jeśli leży Wam na sercu dobro planety, to musicie wiedzieć, że szczoteczka wykonana z tego surowca jest w pełni biodegradowalna, w przeciwieństwie do plastiku, który rozkłada się przeszło 400 lat. I na koniec ostatnia informacja – nie bójcie się, że myjąc zęby gałęzią cofniecie się do epoki kamienia łupanego – wykorzystując dorobek tysięcy lat i technikę czyszczenia wymyśloną już w starożytności, możecie ogromnie przyczynić się do poprawy stanu zdrowia. Nie tylko jamy ustnej.