Wczytuję dane...

Irygatory stomatologiczne – działanie, rodzaje, przeznaczenie

Irygatory stomatologiczne – działanie, rodzaje, przeznaczenie

Irygatory Blog


Irygatory do ust to urządzenia, które mają ogromna skuteczność w kompleksowym czyszczeniu jamy ustnej, szczególnie w trudno dostępnych miejscach i jednocześnie wciąż są stosunkowo mało popularne. A szkoda, bo to doskonała alternatywa dla nici dentystycznych i szczoteczek międzyzebowych, szczególnie dla osób, które z różnych względów nie mogą ich używać.
Jak działa irygator i kto powinien go używać?
Irygator to urządzenie, które wykorzystuje duże ciśnienie i niewielką ilość powietrza do czyszczenia trudno dostępnych przestrzeni międzyzebowych i zakamarków, szczególnie w miejscach, w których zwykła nić dentystyczna zawodzi. Powstały strumień mikrobąbelków dokładnie i precyzyjnie usuwa resztki pokarmu i bakterie, dodatkowo masując dziąsła i poprawiając tym samym ich ukrwienie. Jest doskonałym wyborem dla osób zmagających się z problemem krwawiących dziąseł, paradontozą, noszących aparaty ortodontyczne, a także wszystkich tych, którzy pragną kompleksowo zadbać o higienę jamy ustnej. W przypadku osób mających problemy z kieszeniami dziąsłowymi irygator jest w zasadzie koniecznością – tylko on jest w stanie skutecznie usunąć resztki pokarmu zalegające między dziąsłem a szyjką zębową. Istotną kwestią przed rozpoczęciem korzystania z irygatora jest konieczność usunięcia kamienia nazębnego. Najważniejszym pytaniem, na które należy sobie odpowiedzieć przy okazji zakupu irygatora, jest jak często i w jakich okolicznościach będziemy go używać. W zasadzie podział ogranicza się do dwóch typów: stacjonarnego i bezprzewodowego (zwanego również turystycznym), z których każdy ma zalety odpowiadające indywidualnemu trybowi życia.
Irygatory stacjonarne
Irygatory stacjonarne to propozycja dla osób, dla których możliwość zabrania takiego sprzętu na przykład na wyjazd nie jest konieczna. Ze względu na gabaryty oraz dość masywną i obszerną bazę, nie nadają się do tego, żeby bezproblemowo schować je do walizki. Jednak ich niewątpliwą zaletą jest pojemność zbiornika na płyn – w większości modeli wynosi ona 600 ml. Oznacza to, że jednorazowe napełnienie zbiornika pozwala na kompleksowe i dokładne wypłukanie całej jamy ustnej. Irygatory tego typu wymagają zasilania poprzez umieszczenie ich w stacji dokującej podłączonej do prądu, jednak wbrew pozorom działa to na ich korzyść, zapewniając dłuższą żywotność i sprawiając, że jest to sprzęt na lata. Irygator stacjonarny składa się z bazy, rękojeści i dyszy, którą w zależności od ilości osób korzystających ze sprzętu można wymieniać. Ze względu na swoją budowę i rodzaj zasilania, tego typu irygatory stomatologiczne cechują się też największym ciśnieniem, które w trakcie używania utrzymuje się na stałym poziomie. Producenci poszczególnych modeli oferują różną skalę ciśnienia, liczbę pulsacji oraz stopień ich regulacji, co pozwala precyzyjnie dobrać irygator do indywidualnych preferencji.
Irygatory bezprzewodowe
Modele bezprzewodowe są przede wszystkim dużo mniejsze, niż te stacjonarne, jednak są też cięższe. Pojemnik na płyn oraz akumulator są wbudowane w rękojeść, co sprawia, że całe urządzenie jest bardzo kompaktowe, poręczne i nie zajmuje wiele miejsca. Standardowa pojemność zbiornika to 130 ml, co oznacza, że do dokładnego oczyszczenia jamy ustnej potrzebne będą 2-3 napełnienia. Jednak ich niewątpliwą zaletą jest to, że niewielki rozmiar i akumulator pozwalają na zabranie ich ze sobą praktycznie wszędzie. Modele bezprzewodowe wyposażone są też w stację ładującą, a naładowany akumulator jest w stanie wytrzymać nawet 2 tygodnie codziennego użytku. System działania irygatora bezprzewodowego jest taki sam jak stacjonarnego – strumień wody pod ciśnieniem (jego wysokość jest zależna od modelu) dokładnie oczyszcza jamę ustną i przestrzenie międzyzębowe.   


irygatory Airfloss irygatory baner
irygatory wp861 irygatory oxyjet irygatory ew1611
irygatory wf02e2 irygatory wp462 irygatorey ew1411


Do napełniania pojemnika irygatora, zarówno stacjonarnego jak i bezprzewodowego z powodzeniem można używać zwykłej wody. Jednak osoby ze szczególnymi potrzebami lub takie, którym zależy na maksymalnym zwiększeniu efektywności urządzenia mogą bez przeszkód korzystać z dowolnych płynów do płukania jamy ustnej.