Wczytuję dane...

Szczoteczka międzyzębowa – następca nici dentystycznej

Szczoteczka międzyzębowa – następca nici dentystycznej

szczoteczki międzyzębowe blog


Stomatolodzy są zgodni co do tego, że do utrzymania prawidłowej higieny jamy ustnej, i tym samym zapobieżenia próchnicy oraz chorobom przyzębia, nie wystarczy samo szczotkowanie zębów. Codzienne czyszczenie powinno odbywać się w oparciu o cztery produkty: indywidualnie dobraną do potrzeb szczoteczkę, pastę do zębów, płukankę do ust oraz nić lub szczoteczkę do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych. Przestrzenie te, to jedne z najbardziej newralgicznych miejsc w jamie ustnej – bytują w nich miliony kriogennych bakterii, a trudny dostęp utrudnia ich skuteczne usunięcie. W efekcie następuje odkładanie się płytki nazębnej, co w prostej linii prowadzi do rozwoju próchnicy i chorób przyzębia.

Dotychczas głównym narzędziem pozwalającym na pozbycie się płytki nazębnej z przestrzeni międzyzębowych była powszechnie polecana i stosowana nić dentystyczna. Jednak badania przeprowadzone na przestrzeni ostatnich kilku lat jasno dowodzą, że nie jest to najlepszy sposób – przede wszystkim nieumiejętne stosowanie nici może przysporzyć więcej problemów niż korzyści. Zbyt mocne i energiczne przesuwanie nici często powoduje przecięcie brodawki dziąsłowej, i w efekcie powstanie stanu zapalnego, który ze względu na miejsce jest wyjątkowo trudny do wygojenia. Poza tym udowodniono, że ze względu na specyficzną budowę zębów i ich nieregularny kształt, nić jest zwyczajnie nieskuteczna w usuwaniu zalegającej w zakamarkach płytki. Dotyczy to głownie przedtrzonowców i trzonowców, czyli zębów potocznie nazywanych czwórkami, piątkami, szóstkami etc.

Badania przeprowadzone przez prof. Denisa Bourgeois’a dowodzą, że codzienne stosowanie szczoteczek międzyzębowych pozwala o 71% zmniejszyć częstotliwość krwawień z dziąseł, będących jednym z pierwszych objawów toczących się w obrębie przyzębia procesów chorobotwórczych. Na tej podstawie wysnuł on tezę, że szczoteczki międzyzębowe powinny na stałe zastąpić nici dentystyczne, gdyż wykazują dużo większą skuteczność i są o wiele bardziej bezpieczne w użytkowaniu.

Sekretem skuteczności szczoteczek międzyzębowych jest ich specjalnie skonstruowana budowa. Całość składa się z rękojeści, metalowego pręcika i specjalnie skręconego wokół niego włosia. To właśnie włosie odgrywa tu największą rolę, gdyż włókna są na tyle niewielkie i plastyczne, że zmieszczą się między zębami, rozprężając się gdy trafią na szerszą przestrzeń. Dodatkowo czyszczenie szczoteczkami międzyzębowymi sprowadza się do jednorazowego przesunięcia ich w przód i w tył. To znacząco ułatwia korzystanie z przyrządu i minimalizuje ryzyko urazów. Warto wspomnieć, że szczoteczki są także niezbędnym akcesorium dla osób posiadających aparaty ortodontyczne, implanty oraz mosty. W przypadku stałych aparatów najwięcej biofilmu odkłada się pod łukiem oraz wokół zamków, czyli w miejscach niedostępnych dla włosia tradycyjnej szczoteczki.

Najbardziej popularnymi modelami szczoteczek, polecanymi przez stomatologów i rzeszę zadowolonych użytkowników są trzy marki, będące jednocześnie liderami w dziedzinie higieny jamy ustnej. Produkty różnią się od siebie budową, jednak wszystkie spełniają w doskonały sposób tę samą funkcję – czyszczą przestrzenie międzyzębowe z resztek jedzenia i biofilmu.


Dentaid Interprox blog Interprox 4g Proximal inteprox żel

Dentaid

Cechuje się innowacyjnym kształtem, który umożliwia czyszczenie przestrzeni międzyzebowych prostopadle, co znacząco minimalizuje ryzyko uszkodzenia dziąseł. Uchwyt i szyjka szczoteczek są stworzone z elastycznego materiału, który dopasowuje się do kształtu dłoni, a antypoślizgowe wycięcie umożliwia pewny chwyt i sprawniejsze manewrowanie. Opatentowane włókno Tynex® jest delikatne dla dziąseł, zębów i implantów a przy okazji wskazuje miejsce ewentualnego krwawienia. Drut szczoteczki zrobiony jest ze stali nierdzewnej i powleczony poliuretanem, dla maksymalnej ochrony zębów.


tepe baner blog tepe original blog tepe angle blog

TePe

Główka tej szczoteczki wygięta jest na prawo, co ma znaczenie szczególnie przy dokładnym czyszczeniu zwłaszcza tylnych przestrzeni międzyzębowych. Wydłużona rękojeść, podobnie jak w przypadku poprzedniego produkty, pozwala na pewny chwyt i pewną kontrolę nad ruchem szczoteczki. Główka posiada zróżnicowaną strukturę włókien, co wpływa na jeszcze dokładniejsze i skuteczniejsze czyszczenie.


superwhite blog superwhite międzyzębowe blog 2 superwhite blog międzyzębowe

Superwhite

Te produkty charakteryzują się m.in. kształtem, dzięki któremu dostęp do wszystkich zębów jest jednakowo prosty. Jest to kolejne uproszczenie, mające uczynić czyszczenie przestrzeni międzyzębowych jeszcze prostszym. Drucik szczoteczki zrobiony jest ze stopu manganu, co czyni szczoteczkę dużo trwalszą niż w przypadku konkurencyjnych produktów.